Avaleht Artiklid Persoonid Tanel Tammet peab loodushoidu vabaduseks

Tanel Tammet peab loodushoidu vabaduseks

E-mail Trüki PDF
Arvutiteadlane Tanel Tammet leiab, et roheline mõtteviis tähendab ei midagi muud kui vabadust. „Päris mitut tahku pidi,” kinnitab ta ja selgitab: „Vabadus tähendab võimalust liikuda maharaiumata metsas ja arenevas, uuealtis ühiskonnas. Vabadus tähendab ka arusaamist, miks me sellised oleme, kuidas ühiskond meid mõjutab ja mis on meie isiklikud huvid. Vabadus tähendab võimaluste andmist erinevatele liikidele, arengutele ja mõttelõngadele. Rohelise mõtteviisi aluseks on arusaam, et mitmekesisus on fundamentaalne väärtus vastastikku läbipõimunud maailmas.”

Ehkki päritolult linnalaps, on Tanel loodust alati oluliseks pidanud. „Suviti olin pikemalt maal, muul ajal aga tegin vahel vanematega väljasõite näiteks kuhugi linnalähedasse metsa.” Et vanemad olid nooruses innukad rattasõitjad ja asjaarmastajatest loodushuvilised, jäi seda paratamatult pojalegi külge. Samuti käis Tanel poisipõlves purjetamistrennis. „Meretunnetus ja –armastus on siiani täiesti alles,” nendib ta. Oma perekonda peab Tanel Tammet mitte oma põhimõtete järgijaks vaid pigem endale suunanäitajaks. „Perekond on väikeste koduste asjade keskkonnahoius - näiteks prügi sorteerimises ja vee raiskamise vältimises - pigem just mulle teenäitajaks olnud. Kõik sellised asjad vajavad väikest õppimist,” tunnistab ta, lisades, et fanaatiliselt ta igapäevaelus rohelist joont ei aja. „Ma ei kustuta alati lampe ära, kasutan tihti elektrikütet ja sõidan pea iga päev autoga.” Kõige olulisemaks peab mees hoopis pideva, mahuka ja mõttetu tarbimise vältimist. „Iga ostmata jäetud asi on päris kõva kokkuhoid mitte ainult isikliku raha, vaid kogu keskkonna mõttes,” toonitab ta. Poes Tanel Tammetile seega üldiselt käia ei meeldi. „Hea meelega ostan asju, kus vähe füüsilist materjali, see-eest palju inimloomingut ja mõttetööd,” selgitab ta.

Kui võhikule võiks paista, et Taneli põhitöö –IT-ala- on üks looduskaugemaid üldse, siis professor ise nii ei arva. „Kogu meie töö on mingis mõttes teoreetiline ja mittemateriaalne, nagu kirjandus või muusika,” põhjendab ta. „Tarkvaraga tegelemiseks ei ole vaja mingeid laboreid, kemikaale või muud keerukat sisseseadet. Viimasel ajal ei ole vaja ka paberist raamatuid: artiklid ja muu erialane on reeglina võrgust kättesaadav.”

Tarkvara ning tudengitega pidevalt tegeledes on teadlane märganud, et Eesti majanduse praegused põhimahud tulenevad laenudel ja lihttöödel põhinevast tegevusest. Keerukamat sorti tootmist tehakse minimaalselt ning takistuseks on Tammeti hinnangul peaasjalikult tipptasemel spetsialistide vähesus. „Eesti majanduspoliitika on siiani toetanud materjalimahukat ja keskkonnavaenulikku tootmist, mitte keskkonnasäästlikku tipptehnoloogiat,” leiab ta.

Tanel Tammet peab oma südameasjaks mitmekesisuse soodustamist majanduses, kultuuris, hariduses ja riigijuhtimises. „Olen veendunud otsedemokraatia-toetaja ning usun, et Šveitsi-tüüpi siduvate referendumite sisseviimine algul kohalikes omavalitsustes, seejärel ka riigi tasemel, muudaks meie riigikorraldust senisest hulga paremaks,” kinnitab ta. Puhas esindusdemokraatia tähendab praegu, et kodanik saab riigiasjade kohta mingil moel otsuseid langetada elu jooksul umbes kümme korda. „Seda on minu meelest liiga vähe,” ütleb ta. „Esindusdemokraatia vajab täiendusena valimistevahelisi referendumeid olulisemate kohalike ja riiklike küsimuste kohta. Šveitsi edu ei ole juhus.”

Tanel Tammet Curriculum Vitae

Sündinud 16. mai 1965
Abielus, kaks last
Haridus:
Göteborgi ülikool Rootsis: Ph.D arvutiteaduse alal
Tartu Ülikool: rakendusmatemaatika
Tallinna 44. Keskkool,
Töötanud ülikoolides:
Tallinna Tehnikaülikool: võrgutarkvara professor
Chalmersi ülikool/Göteborgi ülikool: dotsent
Küberneetika Instituut: nooremteadur
Teaduslik eriala:
võrgutarkvara ja loogikal baseeruvad tehisintellektisüsteemid
Loonud ja juhatanud mitut tarkvara startup-ettevõtet,
osalenud paljudes tarkvara-arendusprojektides Eestis
ja välismaal. Osalenud Tiigrihüppe käivitamiskomitees
ja juhatanud IT Kolledzhi algatuskomiteed.
Saanud Valgetähe ordeni. Hetkel Kaitseministeeriumi
teadusnõukogu liige, esindab Eestit NATO IT-uuringute
koostöökomitees. Rohelise erakonna algatusgrupi asutajaliige,
erakonna põhikirja koostamise koordinaator ja toimetaja.
Viimati uuendatud ( P, 13.Jun.2010 03:11 )  

Leiunurk

Reklaam